MENÜ

İstanbul Rock Bar Birliği Genelgesi

İstanbul Rock Bar Birliği, mekanlara ve canlı performanslara dair yeni dönem genelgesini yayınladı. Merakla beklenen metinde en çarpıcı değişiklik, “Çalınması Zorunlu Yabancı Şarkılar” kategorisinde gerçekleşti. Aralıksız 25 yıldır bu listede yer alan “Knockin’ On Heaven’s Door” ve “ Cocaine” yeni dönemde liste dışı kaldı. Birlik tarafından açıklanan Çalınması Zorunlu Yabancı Şarkılar’ın listesi şöyle:

Yabancı

1- Sweet Home Alabama – Lynyrd Skynyrd
2- It’s My Life – Bon Jovi
3- Zombi – Cranberries
4- Creep – Radiohead
5- Long Train Running – Dobbie Brothers

razor
pendejo

Yerli

1- Yalan Dostum – Kurban
2- Sil Baştan – Şebnem Ferah
3- Resimdeki Gözyaşları – Cem Karaca
4- Bir Derdim Var – Mor ve Ötesi
5- Beni Yak Kendini Yak – Duman

Sahneye davet kısıtlaması

İstanbul Rock Bar Birliği, yayınladığı genelgede mekana izleyici olarak gelip sahneye davet edilen müzisyenlere de çeşitli sınırlamalar getirdi. Buna göre gecede en fazla iki konuk performans sergilemek üzere sahneye davet edilebilecek. Bu konuklardan en az birinin, yayınlanmış bir albümde müzisyen ya da besteci olarak isminin geçmesi gerekiyor. Genelgede Rock bar ve grup isimlerine yönelik bir kısıtlama yer almadı. Ancak yayınlanan metinde, isim konusunun çığırından çıktığının farkında olunduğu, fakat bir yasaklamaya gitmek yerine mekan sahiplerinin ve grupların isim seçerken vicdanlarıyla baş başa bırakıldığı ifade edildi.

%50 kuralı

Genelgedeki en çarpıcı değişikliklerden biri saç ve kıyafet alanında yapıldı. Bugüne dek özellikle erkeklerde uzun saç, siyah t-shirt ve dövme konusunda çok tutucu davranan birlik, bu konuda bir açılıma gitti ve kalabalık müşteri grupları için “%50 kuralı”nı getirdi. Buna göre sekiz veya daha fazla kişiyle rock bara giden gruplar %50 oranında kısa saçlı, siyah t-shirt giymemiş, dövmesi bulunmayan insan bulundurabilecek. Buna karşın bu kalabalık gruplar kişi başı 5 şişe Bomonti bira tüketmek zorunda olacak.

Yorumlar kapalı