MENÜ

Kumru uçtu, Susam açıldı

Verkendini.com, sizler için futbolumuzun ilginç isimli karakterlerini araştırdı. Ağırlıklı olarak oyuncuları içeren ve büyük oranda kronolojik olarak gerçekleştirdiğimiz bu tarihi tahkikat sonucu ortaya zengin bir menü çıktı.

Susam

Susam

Bu kategorinin flaş isimlerinden biri geçmişte Karabükspor forması giyen Susam. Bu futbolcunun, bir maçta topu süratle oyunu sokmak isteyen rakibini, önüne geçerek engellemesi üzerine hakem tarafından “ açıl susam açıl” denerek uyarıldığına dair bir de rivayet mevcut. Bir zamanlar Boluspor forması giyen Vadi de gayet lezzetli bir örnek. Üstelik bu oyuncunun defansta görev yapıyor olması, rakip savunma içinde boşluk arayan forvetler için iştah kabartıcı bir etki yaratmış olsa gerek. Yine eskilerden PTT’li Yetik, Mardinsporlu Çiçek ve de yan ağları delerek attığı gol nedeniyle bir hakemin mesleği bırakmasına neden olan eski Bursasporlu Yetiş sahalarımızda az rastlanan isimlere sahip kramponlar. Bursaspor ve Fenerbahçe formaları giyen Canan günümüzde oynasa hem tribünlerin hem de sosyal medyanın ilginç malzemelerinden biri olurdu kuşkusuz. Daha çok odun ölçme birimi olarak bilinen Çeki de Bursaspor formasıyla yeşil sahalarda boy gösteren müstesna isimlerden. 1970’li yılların ortasında Giresunspor’un kalesini koruyan Kumru’yu da burada saymamak olmaz. Onun kalesine gelen topları kurtarmak için ne kadar iyi uçtuğunu tahmin etmek de hiç zor değil.

Vadi

Vadi

Çiçek

Çiçek

Canan

Canan

Çeki

Çeki

Kakil O’Neal!

1980’lere geldiğimizde Gençlerbirliği’nin adıyla son derece zıt bir oyun karakterine sahip kemik kıran sol beki Şirin ile karşılaşıyoruz. Başkent ekibi Şirin’in ardından sol kanat savunucusu olarak İslam’ı alarak yine marjinal bir ismi tercih etmişti. Gençlerbirliği deyince libero Rahim’i de anmadan olmaz. Bir çok futbolseveri geçmişte TRT’de yayınlanan 2.Lig Dosyası programının müptelası yapan Hataysporlu Kakil hem kulübünün hem de döneminin sembol ve ilginç isimlerinden biri oldu. Siirt Köy Hizmetleri forması altında 2.Lig’de attığı gollerle dikkat çeken Benhur, 1.Lig’de Fenerbahçe ve Galatasaray gibi iki büyük kulübün formasını giyme şansı bulsa da ismiyle aynı adı taşıyan filmin aldığı Oscar kadar gol atamadan silindi 1.Lig sahnesinden. Trabzonsporlu Hami, frikiklerinin yanı sıra, Hamdi ile Hamit arasında sıkışmış hissi yaratan ve Eurosport spikerlerince “Hemay” olarak telaffuz edilen ismiyle de hafızalara kazındı.

Şirin

Şirin

Rahim

Rahim

Kakil O'Neal

Kakil O’Neal

Hami

Hami

Benhur

Benhur

Sergen

Sergen

Civar

Civar

Bereketli kaynak İzmir

1990’lar futbol tarihimizin marjinal isimli oyuncuları içinde en yeteneklisiyle tanışmamıza da vesile oldu: Sergen Yalçın. Usta krampon, becerilerini sergilemeye başladıkça isminin manası da araştırılmaya başlandı. Yanıt ise ilginçti: Raf. Evet Sergen raf anlamına geliyordu ve bu, bulmacaların en klişe sorularından biriydi. Sergen’in başarısı doğal olarak bulmaca dünyasına da olumlu katkı yaptı. Karşıyaka, 1990’ların ortası ve 2000’lerin başında Arap ve Yertek adındaki futbolcularla iki dev asist yaptı ilginç isimli oyuncular kervanına. Bu kategoride pek verimli olan İzmir’in civar ilçelerinden olan Buca’dan Civar adındaki genç futbolcunun çıkması da güzel bir tesadüf.

Kırmızı nokta kategorisi

Ve yabancılar…. Galatasaray, kalabalık içinde kısık sesle telaffuz edilen uzuv isimli yabancılar istihdam etme hususunda zirvenin sahibi oldu. Sarı-kırmızılılar Six, Götz ve Abramczik üçlüsüyle erojen bölgelerin tamamını kontrol altına aldı. Galatasaray yönetiminin Six’i Türk yaparak ismini Dündar Siz’e evirmesi de bu futbolcuyla ilgili esprilerin hazını kesemedi. Beşiktaş Nijeryalı golcü Amokachi ve teknik direktör John Benjamin Toshack ile ezeli rakibinin ensesinde yer aldı. Kayserispor ilerleyen yıllarda stoperi Amisulashvili ile bu dünyaya girdi. Türkiye’ye gelmese de Sovyet Yaremchuk , Milli Takımımıza attığı golle listede kendine yer buldu. Yerlilerden Cem Beceren ise soyadıyla kırmızı nokta kategorisinin önemli temsilcilerinden biri oldu. Gaziantepspor’a önerilmesine rağmen kırmızı-siyahlıların almadığı sonrasında ise büyük star olan Kaka da burada isminin zikredilmesi gereken bir krampon.

Didier Six

Didier Six

John Benjamin Toshack

John Benjamin Toshack

Götz

Götz

Amokachi

Amokachi

Abramczik

Abramczik

Amisulashvili

Amisulashvili

Coulibaly

Coulibaly

Afrika’nın keşfi

Futbolumuza Afrikalıların katılımı ilginç isimliler dünyamızı da renklendirdi. Türkiye’ye Bursaspor’un davetlisi olarak gelen ancak bu takım haricinde neredeyse tüm Anadolu’yu gezen Coulibaly farklı saç stilinin yanı sıra ilginç ismiyle de ses getirdi. Ancak futbolseverlerin, iletişim teknolojisinin ilerlemesi sonucu Avrupa’da ve Afrika’da yüzlerce Coulibaly olduğunu keşfetmesi bu futbolcunun popülaritesini yitirmesine neden oldu. Ankaragücü’nde forma giyen Bunene de adıyla gündeme gelen isimlerden biri oldu. Siyahi futbolcunun ismi öylesine ilginç gelmişti ki o dönem televizyondaki bir mizah programının karakterlerinden birine bu oyuncudan esinlenilerek Bunebe adı verildi.

Beyaz Saray’dan Türkiye’ye

Yolu Türkiye’ye düşen yabancı futbolcular içinde Amerika Birleşik Devletleri dolayısıyla dünya siyasetine damgasını vurmuş isimlerin fazlalığı göze çarpıyor. Bunlar; Fenerbahçe’de oynayan Washington, eski Ankaragüçlü Kennedy, Galatasaray’da top koşturan Lincoln, Fenerbahçe, Gaziantepspor ve Yozgatspor formalarını giyen Johnson ile Trabzonspor ve Konyaspor’un kalelerini koruyan Jefferson. ABD’de pek çok eyaletin nüfus müdürlüğünde bu beş ismin bir araya gelmesi dahi çok zor ihtimalken ligimizin bu kadroyu bir araya getirmesi prestijli bir durum. Eskişehirspor formasıyla izlediğimiz ve herkesin hürmet ettiği bir isim olan Dede de saygıyı fazlasıyla hak edenlerden.

Kennedy

Kennedy

Washington

Washington

Lincoln

Lincoln

Johnson

Johnson

Jefferson

Jefferson

Dede

Dede

Kement

Kement

Kement hoca

Futbolumuzun ilginç isimli aktörlerine değinmişken kulübeyi es geçmek olmaz. Fatih Terim’in kariyerindeki ilk teknik direktörlük deneyiminde Ankaragücü’nde yardımcılığını üstlenen Kement Katlandur, antrenör dünyasının flaş ismi. “Skibbe bıraktı”, manşetinin atılmasına imkan sağlayan Michael Skibbe ve adı bir çizgi roman kahramanını çağrıştıran teknik direktör Aldoğan Argon da yazımıza kenardan destek veren hocalar. Hakem dünyasından tercihimiz, bir Fransız sahil kasabasını andıran adıyla hakem Alican Lakot. Hem adı hem soyadıyla ses getiren spiker Albatros Sülüş ise televizyon camiasının futbol dünyasının müstesna isimlerine kattığı en önemli değer.

Alican Lakot

Alican Lakot

Michael Skibbe

Michael Skibbe

Aldoğan Argon

Aldoğan Argon

Albatros Sülüş

Albatros Sülüş

Yorumlar kapalı